AYDER YAYLASI

Rizenin Çamlıhemşin ilçesinin 19 km. güneydoğusunda 1350m. rakımda
ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı bir yaylamızdır.

Kaçkar Dağına çıkmaya gelen dağcıların ilk durak yeridir. Turizm bölgesi olarak ilan edilmesinden sonra oldukça gelişme göstermiştir. 55 derece sıcaklıktaki termal şifalı kaplıca suyu, Ayder Yaylamızın gelişmesinde yüzyıllardır önemli yeri vardır. Kaplıca romatizmal hastalıklar, iç hastalıkları, kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Türkiye’de içilebilen şifalı kaplıca sularının nadir örneğidir. Kaplıca suları ayrıca, egzama ve sedef, ergenlik sivilceleri gibi cilt hastalıklarının ve vücuttaki ufak yaraların  tedavisinde de kullanılıyor. Kaplıca sularından fayda görmek için havuza girmek, özel banyo almak ya da içmek mümkün. Tabii ki, kaplıcaya girmeyi sakıncalı kılacak durumlar da var. Örneğin yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıkları başta geliyor. Bu nedenle kaplıcaya girmeden önce mutlaka uzman bir doktora danışmak şart.

Tertemiz duru havası yemyeşil çeşitli ağaçlarıyla Türkiye nin en popüler yaylası unvanını almıştır . Ayder Yaylası’nın havasının astım hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Ayder yaylamızda ve Çamlıhemşin köylerimizde 200 seneyi aşmış eski yayla evleri ve Çamlıhemşin konakları mevcuttur.

Ayder Yaylası’na ulaşmak için Trabzon dan sonra Rize ve Artvin istikametine doğru devam ediyorsunuz, Çayeli ilçesinden devam ederek Pazar ilçesinden sonra Ardeşen ilçesinde Sahil yolunu terk edip Çamlıhemşin ilçesi yönüne dönerek, Fırtına Vadisi boyunca muhteşem manzarası eşliğinde yolculuğa devam ediyorsunuz. Milli park statüsündeki Fırtına Vadisi Dünya’nın öncelikli korunması gereken 200 ekolojik bölgesinden birisidir. Dereyi solumuza alıp yolda ilerlerken, yeşilin bin bir tonunu görünce bunun nedenini anlamakta zorlanmayacaksınız.

Fırtına Vadisinin gerçekten muhteşem bir doğası vardır. İnsanı kendinden geçirecek bir güzelliğe sahiptir. Dar ve derin bir vadi içinde akan bir dere, her yandan ona ulaşan küçük su kaynakları, bin bir çeşit ağaç ve rengarenk çiçeklerden oluşan manzara. Zaman zaman bu dere üzerine kurulmuş kemer köprülere ve yamaçlardan dökülen küçük şelalelere rastlayacaksınız. Tepelerinde ve yamaçlarında Karadeniz’e özgü değişik mimari tarzda her biri 200 yıllık olan Çamlıhemşin Konaklarını ve yol kenarlarındaki ilkel görünümlü çay taşıma teleferiklerini göreceksiniz.

Karadeniz kıyısından ayrılır ayrılmaz gürül gürül akan Fırtına deresinin muhteşem manzarası sizi karşılayıp Ayder’e doğru yol almaya başlıyorsunuz. Karadeniz sahili ile Ayder Yaylası arasındaki tek ilçe olan Çamlıhemşin, İlçe ortasından akan derenin iki kenarındaki dik yamaçlara kurulmuş otantik eski bir kasaba havasındadır. Dik yamaçlardaki köylerde, Taş Konaklar ve Ahşap eski evler ile yöre kadınlarının kıyafetleri hemen dikkatinizi çekecektir. Çamlıhemşin Rize arası toplam 69 km. Çamlıhemşin ile Ayder Yaylası arası 19.km. Çamlıhemşin’den yola devam edince 20 dakika kadar sonra Ayder Yaylasına ulaşabilirsiniz. 1.358 m. yükseklikteki Ayder Yaylası, Karadeniz yaylalarının en meşhurlarından biridir. Bu yayla Milli Park Sahası içinde olmakla birlikte Turizm Merkezi ve Belediye Mücavir alan kapsamındadır.

Yeni gelişmekte olan bir yerleşim birimidir. Ayder Yaylamızda 4 yıldızlı bir otel ile birlikte yaklaşık küçük büyük 30 adet otel ve pansiyon bulunmaktadır. Ayder’in dünyaca bilinen ve en meşhur görüntüsü yamaçtaki çimenlikler arasında yer alan ahşap ve eski evlerin doğa manzarası, bu manzarayı seyredip yayla havasını soluyanlar adeta büyülenip kendilerini bir huzur ortamının içinde hissetmektedirler. İlk yapacağınız iş çeşmeden akan buz gibi sudan içmek olmalıdır. Fırtına vadisinin tüm yaylalarının ve köylerinin her tarafında mutlaka bir pınar yada kana kana su içebileceğiniz çeşmeye rastlamak mümkün. Ayder yaylamızın dünyaca bu denli meşhur olmasının başlıca nedenleri muhteşem doğa manzarası, Havası, kaplıcası ve şifalı Ayder Balı’dır.

Ayder Yaylası yerleşim alanı yakınında günübirlik kullanıma yönelik hizmet sunan düzenlenmiş kamping alanları mevcuttur. Milli park ayrıca doğa yürüyüşüne uygun topografyası ile dağcılık faaliyetlerine olanak sağlamaktadır. Ayder’e gelenlerin pek çoğu trekking yapmak için geliyor. Başta Fırtına Deresi ve Hemşin Deresi olmak üzere; bitki çeşitliliği ve zenginliği ile fauna çeşitliliğinin yoğunlaştığı bütün vadiler görülmeye değer niteliktedir. Ağaçların yüksekliği 30-40 metreye ulaşmaktadır. Dağ çayırları arasında çok sayıda kır çiçekleri ve frambuazlar bulunmaktadır.

 

HAVA DURUMU
AyderAyder

Adres :

Aşağı Ambarlık Mevkii NO: 14 Çamlıhemşin / RİZE

Telefon :

+90 464 657 20 77

E-Posta :

ayderizmirlim@gmail.com
info@ayderizmirlim.com

Nasıl Gidilir :

Nasıl gidilir?
Ayder Yaylası’na Uçakla Ulaşım
Ayder Yaylası’na havayolu ile ulaşım için Trabzon'a uçuşları olan havayolu şirketlerinin seferlerini kullanabilirsiniz. Trabzon Havaalanı’ndan HAVAŞ Otobüslerine binerek Rize/Pazar minibüs duraklarına gidebilir ve akşam saat 5'e kadar her saat başı kalkan Ayder minibüslerini kullanabilirsiniz.
Ayder Yaylası’na Arabayla Ulaşım
Araba kiralayarak ya da kendi aracınızla Rize/ Ardeşen – Fırtına Vadisi – Çamlıhemşin –Kaçkar Milli Parkı- Ayder Yaylası istikametini kullanarak Ayder Yaylası’na ulaşımı sağlayabilirsiniz.
Ayder Yaylası’na Otobüsle Ulaşım
Ayder Yaylası’na otobüsle ulaşım için özel şirketlerin Rize'ye yapılan seferlerini kullanabilirsiniz. Sonrasında ise Rize/Pazar minibüs duraklarından akşam saat 5'e kadar her saat başı kalkan Ayder minibüslerini kullanabilirsiniz.
Trabzon – Rize: 78km
Rize - Çamlıhemşin: 39km
Çamlıhemşin - Ayder: 18km
Rize'den Çamlıhemşin ve Ayder Yaylası'na servisler vardır.
Rize-Ayder Yaylası arası mesafe 88 Km.'dir.

Google+